عملکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در شش ماهه گذشته تشریح شد؛ از اجرای چندین طرح جهادی تا خرید خوابگاه متاهلین در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، در گفتگو با مفدا گزارش عملکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه را در شش ماه گذشته، تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه، دکتر محمدرضا رئیسون با بیان فعالیت نهادهای دانشجویی در دانشگاه، اظهار داشت: در حال حاضر 16 انجمن علمی دانشجویی، 9کانون فرهنگی، 9 نشریه دانشجویی، 2 تشکل، 7 شورای صنفی دانشکده، 6 شورای صنفی خوابگاه‌ها و 20 انجمن ورزشی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند فعالیت دارند که این نهادهای دانشجویی، بازوان پرقدرت معاونت فرهنگی و دانشجویی در پیشبرد اهداف هستند.

 

وی همچنین در ادامه به فعالیت کانونها وتشکلها نیز اشاره کرد وافزود: برگزاری مراسم هفتگی دعای توسل، دعای کمیل، دعای ندبه و همچنین برپایی مراسم زیارت عاشورا در جوار مزار شهدای گمنام دانشگاه از جمله برنامه هایی است که بطور مستمر برگزار می شود.

 

سرپرست معاونت فرهنگی ودانشجویی همچنین برگزاری کارگاههای آموزشی توسط کانونها وتشکلها را یکی دیگر از اقدامات مثبت ارزیابی کرد وگفت: گردهمایی بصیرت فاطمی همراه با اکران همراه با اکران مستند (آن زمستان) با سخنرانی حجه الاسلام نمازی، برگزاری کارگاه تشکیلاتی ( لطفا سیب زمینی نباشید)، برگزاری کارگاه تخصصی نویسندگی با گزارش خبر نویسی، برگزاری کارگاه آشنایی با سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست و برگزاری کارگاه علمی ونتیلاتور از جمله مهمترین این کارگاهها بوده است که با استقبال کم نظیر دانشجویان نیز روبرو شده است.

اقدامات حوزه دانشجویی:

سرپرست معاونت فرهنگی ودانشجویی در گفتگو با مفدا بیرجند، با اشاره به اینکه خوابگاه فعلی متاهلین با 26 سوئیت جوابگوی ظرفیت اسکان دانشجویان متاهل نیست افزود: در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، مجموعه دانشگاه تلاش می کند بستر و شرایط اسکان مناسب دانشجویان متاهل را فراهم نماید، خوشبختانه پیگیرها برای خرید خوابگاه انجام گرفت که به لطف خداوند خوابگاهی را با زیربنای 5476 متر مربع در 4 طبقه خریداری کردیم.

دکتر محمدرضا رئیسون با اعلام اینکه خوابگاه خریداری شده با ظرفیت 141 اتاق قابلیت تبدیل به 60 سوئیت متاهلی را دارد. خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با تامین اعتبارات مورد نیاز بهینه سازی لازم، در حداقل زمان ممکن صورت پذیرفته و در اختیار زوج های دانشجو قرار گیرد

وی همچنین عنوان کرد: برای خرید این خوابگاه 250 میلیارد ریال هزینه شده است که 200میلیارد ریال از محل تسهیلات بانک رفاه و 50 میلیارد ریال نیز از محل صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت و همچنین اعتبارات در اختیار دانشگاه تامین شده است.

سرپرست معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه همچنین با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند همواره به فکر توسعه خدمات بهتر وبیشتر در زمینه دانشجویی بوده است افزود: پیش ازین نیز یک باب خوابگاه با متراژ 1800متر مربع در شهر فردوس با اعتبار 138 میلیارد ریال برای دانشجویان دختر این شهرستان خریداری شده بود.

دکتر رئیسون هچنین گفت: تجهیز وبهره برداری خوابگاه دختران به ظرفیت 100نفر در شهر طبس با اعتبار 20میلیارد ریال، احداث زمین چمن مصنوعی در پردیس خوابگاه ولیعصر(عج) بیرجند با اعتبار10 میلیارد ریال، خرید تجهیزات وصنعتی نمودن سلف سرویس دانشجویی با اعتبار 15 میلیارد ریال، تفکیک پردیس دانشجویان دختر دانشگاه با اعتبار بالغ بر 5 میلیارد ریال، اخذ پروانه ساختمانی خوابگاه دانشجویی به متراژ 7000متر مربع در مجتمع خوابگاهی ولیعصر(عج)، احداث استخر وبهره برداری سالن چند منظوره با 450متر زیربنا در دانشکده فردوس با اعتبار بالغ بر 25 میلیارد ریال و احداث وتجهیز سالن ورزشی دانشکده قاین با اعتبار بالغ بر 6 میلیارد ریال از جمله مهمترین اقدامات حوزه دانشجویی در این مدت بوده است.

وی همچنین افزود:در شش ماهه گذشته اداره رفاه معاونت فرهنگی ودانشجویی نیز به منظور رفاه حال دانشجویان وام‌های تحصیلی،شهریه،عتبات عالیات ،بیمه تأمین اجتماعی،ضروری دستیاری،بیمه درمانی،ودیعه مسکن عادی و دستیاران به تعداد 1569 نفر و هزینه کرد 331/208/958/41ریال از محل اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت نموده است.

برنامه‌های گرامیداشت دهه مبارک فجر:

سرپرست معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه در رابطه با برنامه‌های این معاونت در دهه مبارک فجر، افزود: غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدای گمنام دانشگاه و اغاز دهه فجر، برگزاری دوره آموزشی مجازی لحظه های انقلاب به مناسبت دهه فجر ویژه دانشگاهیان، مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت شهید نقدی پور همراه با پویش ختم مجازی قران، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب با حضور دکتر محمد جواد نوروزی، برگزاری مراسم قرار بی قرار همراه با ارتباط تصویری با خانواده شهید نقدی پور در سالگرد شهادت این شهید، برگزاری مسابقات مجازی شطرنج به مناسبت دهه فجر، برگزاری مسابقه نقاشی به مناسبت دهه فجر ویژه فرزندان کارکنان از جمله این برنامه ها به مناسبت گرامیداشت این ایام بوده است.

برنامه‌های گرامیداشت ماه مبارک رمضان:

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در رابطه با فعالیت‌های صورت گرفته در ماه مبارک رمضان گفت: برگزاری محفل جزءخوانی قرآن کریم با عنوان "سی شب میهمانی خدا میزبانی شهدا با سفره های افطاری ساده در جوار مزار شهدای گمنام دانشگاه با استقبال بی نظیر دانشجویان، کارکنان واساتید قرار گرفت و تفسیر وروخوانی قرآن کریم وهمچنین برگزاری نماز جماعت مغرب وعشا از دیگر برنامه های این محفل نورانی بوده است.

دکتر رئیسون همچنین افزود: برگزاری مراسم شب های احیای قدر ویژه دانشگاهیان در جوار مزار شهدای گمنام دانشگاه رنگ وبوی خاصی به خود گرفته بود چرا که امسال دانشجویان با توسل به شهدا بویژه شهید نقدی پور شهید تازه شناسایی شده دانشگاه رونقی دوچندان به خود گرفته بود.

وی همچنین ادامه داد: در ماه میهمانی خدا مسابقات فوتسال، والیبال وتنیس روی میز برای دانشجویان پسر ومسابقات تنیس روی میز و والیبال برای دانشجویان دختر بعنوان مسابقات جام رمضان در سطح دانشگاه برگزار گردید ودر مراسمی تیم های منتخب مورد تقدیر قرار گرفتند.

سرپرست معاونت فرهنگی ودانشجویی همچنین در ادامه با بیان اینکه مسابقات متعددی نیز در این ایام برگزار شده است افزود: برگزاری پویش اولین نماز اولین روزه ویژه فرزندان دانشگاهیان و برگزاری مسابقه 30روز 30 آیه با موضوع تفسیر آیات قران از جمله این برنامه ها بوده است.

اجرای طرح‌های جهادی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

سرپرست معاونت فرهنگی ودانشجویی همچنین در ادامه به اجرای طرحهای جهادی اشاره کرد وگفت: به همت گروه جهادی فاطمه الزهرا (س) بسیج دانشجویی دانشگاه جلوه های زیبایی از ایثار واز خودگذشتگی به چشم خورد که از این میان میتوان به نمونه گیری از بیماران کرونایی، برگزاری اردوی جهادی 1 روزه در روستاهای محروم علی آباد ، مهدی اباد، چاج و کوچ که بیش 300 نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد از خدماتی همچون پیرایشگری و غربالگری سلامت برخوردار شدند ، برگزاری اردوی جهادیدر روستای محروم اسکندر درمیان وارائه خدمات دندانپزشکی به 160 نفر از اهالی روستا ارائه گردید. ، برگزاری اردوی جهادی عهد خدمت در مناطق محروم نهبندان(روستای سیدال و حومه) که دانشجویان جهادی در این اردو نیز خدمات متنوعی در بخشهای عمومی و تخصصی پزشکی و دندانپزشکی و سایر حوزه های بهداشتی، آموزشی، عمرانی، فرهنگی، تربیتی، رنگ آمیزی و.. به حدود 1500 نفر روستاهای سیدال، حسین آباد قاسم و 11 روستای حومه دیگر ارائه دادند.

وی افزود:برگزاری سفره‌های کریمانه و کمک مومنانه در مناطق محروم و برگزاری اردوهای جهادی (فرهنگی، بهداشتی و درمانی) در مناطق محروم استان توسط بسیج دانشجویی با همکاری دیگر تشکل‌های جهادی دانشگاه از دیگر برنامه‌های مد نظر بوده است.

دکتر رئیسون افزود: به همین منظور همایش تجلیل از تلاشگران عرصه سلامت ، و اکران مستند عهد خدمت در سالن شهید رحیمی بیرجند نیز برگزار شد ودانشجویان جهادی دانشگاه در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.

افتخار آفرینی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت:

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این خصوص تصریح کرد: اختتامیه بیست‌وششمین دوره از جشنواره قرآنی هدهد با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد که دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این جشنواره، 8 رتبه برتر اول تا پنجم را در مرحله کشوری کسب کرد.

دکتر رئیسون ادامه داد:‌ مراسم تجلیل از برگزیدگان مرحله دانشگاهی بیست و ششمین جشنواره قرآنی هدهد و رابطین قرانی واحدهای تابعه دانشگاه، به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی در سالن آمفی تئاتر شهید رحیمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد؛ در پایان این مراسم از رتبه‌های برتر بخش‌های آوایی و معارفی بیست و ششمین جشنواره قرآنی هدهد در مرحله دانشگاهی تجلیل بعمل آمد.

افتخار آفرینی در جشنواره بین المللی سیمرغ:

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در ادامه به جشنواره بین‌المللی سیمرغ اشاره کرد وگفت: این جشنواره بزرگ‌ترین آوردگاه فرهنگی و هنری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که تاکنون در 11 دوره برگزار شده است و محل رقابت برترین آثار هنری از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و عموم شرکت‌کنندگان در بخش ملی است

دکتر محمدرضا رئیسون افزود: یکی از نکات مهم جشنواره کشف استعدادها، سرمایه‌گذاری و بهره‌وری از آن است. به خصوص در شرایط بحران، گاهی این بحران‌ها جسمی هستند مثل پاندمی کرونا و گاهی ممکن است بحران‌ها روانی، اجتماعی و خانوادگی باشند.

وی همچنین با اشاره به افتخار آفرینی دانشجویان دانشگاه در این جشنواره ملی که مراسم اختتامیه آن اسفندماه سال گذشته در مشهد برگزار شده بود افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با ثبت بیش از 240 اثر و 10 اثر منتخب و 5 رتبه برتر کشوری توانست در این جشنواره افتخار آفرینی کند.

برنامه‌های هفته گرامیداشت خوابگاه‌های دانشجویی:

دکتر محمدرضا رئیسون، با اشاره به برگزاری جلسه هماهنگی هفته خوابگاه‌ها در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، گفت: با برگزاری جلسه "گرامیداشت هفته خوابگاه‌های دانشجویی" برنامه‌های مختلفی برای گرامیداشت این هفته پیش‌بینی و تدوین شد. در این جلسه مقرر شد مدیران با حضور در خوابگاههای دانشجویی پای صحبت ها ودغدغه های دانشجویی بنشینند که این موضوع هر شب توسط مدیران با توزیع شیرینی بین دانشجویان خوابگاهی صورت پذیرفت.

وی افزود: همچنین مشاوران اداره مشاوره دانشجویی در طی هفته خوابگاه‌ها از روز شنبه 24 اردیبهشت‌ماه در تمامی خوابگاه‌ها به صورت حضوری و اتاق به اتاق حضور داشته و در خصوص تعامل و آسیب شناسی ارتباط دانشجویان با اداره مشاوره دانشجویی، جلساتی برگزار کردند.

دکتر رئیسون همچنین با بیان اینکه در این مدت برنامه های متنوعی برای دانشجویان خوابگاهی برگزار شده است افزود: برگزاری اردوی کویر نوردی ویژه دانشجویان دختر و ورزش صبحگاهی ویژه دانشجویان دختر و پسر، جشنواره ورزش های همگانی در رشته های فوتبال روی میز،دارت ،هدف زنی با توپ فوتسال، پرتاب توپ بسکتبال و طناب زنی ویژه دانشجویان دختر وپسر، برگزاری اردوی بیرجند گردی و سینما،برگزاری جشنواره غذاهای بومی ومحلی از جمله این برنامه ها می باشد.

وی ادامه داد: هفته خوابگاهها با برگزاری اردوهای مراسم اختتامیه برنامه‌های گرامیداشت هفته خوابگاه‌ها، با حضور مسئولان و دانشجویان خوابگاهی، در سالن آمفی تئاتر شهید رحیمی به پایان رسیدو در این جلسه به دانشجویانی که اتاقشان بعنوان اتاق نمونه از لحاظ محیط جذاب و آرام بخش معرفی شده بود تقدیر شد.

مهمترین برنامه های اداره تربیت بدنی:

سرپرست معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه همچنین در ادامه با اشاره به اینکه برای ایجاد روحیه نشاط وشادابی در بین دانشجویان اداره تربیت بدنی معاونت فرهنگی ودانشجویی نیز قدم های خوبی برداشته شده است افزود: ساخت موتور خانه استخرشنای دانشگاه، تجهیز مرکز بازیهای فکری، تجهیز سالن بدنسازی ولیعصر(عج)، تجهیز اتاق مدیتیشن با همکاری اداره مشاوره وسلامت روان از جمله برنامه های زیرساختی معاونت فرهنگی ودانشجویی بوده است.

دکتر محمد رضا رئیسون در ادامه به موضوع زمین چمن مصنوعی اشاره کرد وافزود: زمین چمن دانشگاه نیز در مرحله انجام استعلام می باشد و بزودی خبرهای خوبی در اینباره منعکس خواهد شد.

وی همچنین در پایان به برگزاری مسابقات واردوهای مختلف نیز اشاره کرد وگفت: برگزاری مسابقات فریزبی ، هولاهوپ و پرتاب پنالتی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه (س) روز زن، برگزاری مسابقه شطرنج مجازی به مناسبت دهه فجر، برگزاری مسابقات والیبال ، تنیس روی میز ویژه دانشجویان دختر و مسابقات فوتسال ویژه دانشجویان پسر و شرکت در مسابقات بسکتبال سه نفره بانوان جام غدیرشهرستان، برگزاری اردوی کویر نوردی ویژه دانشجویان دختر ، برگزاری ورزش صبحگاهی ویژه دانشجویان دختر وپسر به مناسبت هفته خوابگاه ها، برگزاری اردوی تفریحی پینت بال و برگزاری کاروان نشاط وسلامت ویژه کارکنان خانم دانشگاه علوم پزشکی به مناسبت هفته سلامت از جمله مهمترین برنامه های این اداره در شش ماهه گذشته بوده است.

 
منبع:
معاونت فرهنگی دانشجویی
تعداد بازدید:
22
تاریخ:
1401/05/05
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal